7 Yılda Adım Adım Kaptanlığa

Fenerbahçe Öznur Kablo'da forma giyen başarılı oyuncumuz Tuğçe Canıtez, Türk Basket'e röportaj verdi.


FlyBasketball oyuncumuz Tuğçe Canıtez'in; turkbasket.net yazarlarından Barış Koşubaşı'na verdiği röportajdan  öne çıkan kısımlar şu şekilde:


"Her zaman bir üniversite bitirip eğitimimi tamamlama hayalim vardı ve Türkiye’de hem basketbol oynayıp hem de okulu bitirebilmek çok zor. Amerika’ya gitmekse hem basketbol kariyerinizi hem de eğitiminizi devam ettirebileceğiniz en iyi seçeneklerden bir tanesiydi. Bu yüzden Amerika’ya gitmeye kararı aldım. Orada çokça başarı elde ettim, eğitimimi tamamladım, farklı kültürler tanıdım ve çok güzel arkadaşlıklar kurdum."


"Kendime örnek aldığım bir sporcu yoktu ama Dirk Nowitzki her zaman hayranlıkla izlediğim sporculardan birisiydi."


"Bana göre başarılı olmanın yolu verimli çalışmak ve karşına ne çıkarsa çıksın istikrarlı olup hedeflediğin yolda devam etmek."


"Basketbolcu olmasam insanlara yardımcı olabileceğim, insanların yüzüne küçükte olsa bir gülümseme koyabileceğim bir işle mesela sosyal hizmetlerle uğraşmak isterdim."


"2020 Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ilk defa “kaptan” olarak kaldırmak benim için çok özel ve değerliydi."


"Şuan için basketbol sonrasında ne yapacağıma dair bir düşüncem yok ama bu sene FIBA’nın organize ettiği güzel programlardan birisi olan Time Out’a katılacağım. Orada basketbol hayatından sonra sporcuların neler yapabileceği hakkında bilgilendiriliyorsunuz. Sizi basketboldan sonraki hayata hazırlamak amacıyla yapılacak olan bu organizasyona katılacağım için heyecanlıyım. Bu konuda bir fikrim oluşması açısından bana çok yararlı olacak diye düşünüyorum."


"Tabii ki Fenerbahçe’de jübilemi yapmayı isterim."


"Sokakta genellikle güzel tepkiler alıyorum. Özellikle bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Fenerbahçe taraftarlarıyla karşılamak ve onlarla konuşmak çok keyifli oluyor. Garip bir tepki hatırlamıyorum ama restoranda ya da kafelerde çalışanların direkt ismimle hitap etmesi bana her zaman değişik geliyor."


"Bu zamana kadar formasını giydiğim bir takımda artık kaptan olarak parkelere çıkıyor olmak benim için tarifsiz bir duygu. Özellikle Fenerbahçe gibi büyük bir kulüpte bu göreve getirilmiş olmak kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük bir onur."


"Hayatta her zaman, her şey yolunda gitmeyebilir. Ama sen elinden geleni yaptığın sürece, güzel şeylerin de eninde sonunda sana geleceğini düşünürüm hep."


"Fenerbahçe, benim evim ve ailem. Onunla birlikte mutlu oluyor ve üzülüyorum. En zor günlerde bile birbirine kenetlenen ve hiçbir zaman seni yalnız bırakmayan büyük bir takım benim için. Fenerbahçe, benim için kelimelerle anlatamayacağım kadar çok şey ifade ediyor aslında diyebilirim."


"Fenerbahçe’de birlikte çalıştığım antrenörlerin çoğu birbirinden kaliteliydi. Ama bana gerek basketbol bilgisiyle gerekse deneyimiyle en çok şeyi öğreten Valerie Garnier idi."


Röportajın aslını ve tamamını okumak için: https://www.turkbasket.net/2020/04/08/amerikayi-kesinlikle-tavsiye-ederim/